Prevence infarktu u mladých pacientů s diabetem 1. typu

Pacienti s diabetem 1. typu často onemocní již v dětství. Kvůli dlouhodobé hyperglykémii jsou pak vystaveni zvýšenému riziku aterosklerózy a infarktu, často dříve než běžná populace. Mnozí přitom nemají žádné příznaky.

Právě těmto pacientům se věnuje studie CORDIA, který v IKEM propojuje odborníky z oblasti diabetologie a kardiologie. Cílem je nejen sledovat stav cév, ale i aktivně předcházet závažným komplikacím.

U nejrizikovějších jedinců lékaři využívají metodu optické koherentní tomografie (OCT). Jedná se o špičkové vyšetření umožňující mikroskopicky přesné zobrazení vnitřku věnčitých tepen.

V podcastu Českého rozhlasu Dvojka Moci bez nemoci o studii CORDIA, moderních metodách a o osobní zkušenosti pacientky Zuzany hovoří doc. MUDr. Michal Dubský, Ph.D. z IKEM a MUDr. Robert Roland, intervenční kardiolog.

Celý podcast si můžete poslechnout zde: https://dvojka.rozhlas.cz/spoluprace-diabetologu-a-kardiologu-snizuje-riziko-chorob-srdce-a-cev-u-9446468

Tato studie vznikla za podpory Národního institutu pro výzkum metabolických a kardiovaskulárních onemocnění (Program EXCELES, číslo projektu: LX22NPO5104) – Financováno Evropskou unií – Next Generation EU.